Wydział Chemiczny

Centralne Laboratorium

Laboratorium świadczy szeroki zakres usług analitycznych:

  • Pomiary LC-MS/MS (ESI-Q-TOF-MS/MS)
    • Pomiary jakościowe
    • Pomiary ilościowe
    • Proteomika
  • Analiza makromolekuł (FPLC Akta Pure z detektorem MALS)
  • Pomiary azotu i białka metodą Dumasa (analizator Rapid N Cube)
  • Chromatografia Flash (Nextgen 300+)
  • Pomiary nanocząstek (Zetasizer ULTRA)
  • Badania składu pierwiastkowego (przenośny spektrometr XRF)
  • Analiza wartości kalorycznej paliw (kalorymetr Leco AC600)
  • Liofilizacja próbek (liofilizatory firmy Christ: Alpha 3-4 LSCbasic, Beta 2-8 LSCbasic, Alpha 2-4 LSCplus - do próbek jałowych)

Dane kontaktowe

tel. 71 320 24 04 kom. 725 256 403

dr Jerzy Wiśniewski - kierownik - 71 320 24 04

mgr inż. Paweł Dąbrowski - 71 320 37 13

dr Piotr Jakimowicz - 71 320 24 04

e-mail: w3.cl@pwr.edu.pl

LC-MS/MS (ESI-Q-TOF)

Lokalizacja: bud. A2, lab. 51.lc-msms_esi-q-tof_1.png

Opis urządzenia:
Waters Xevo G3 Q-TOF to zaawansowany spektrometr mas, przeznaczony do analizy szerokiego zakresu związków – od małych cząsteczek po złożone substancje biologiczne. Wyposażony jest w optykę transferu jonów StepWave XS, która aktywnie usuwa neutralne cząstki z wiązki jonów, co znacząco zwiększa czułość pomiarów. Spektrometr wykorzystuje źródła jonizacji ESI ZSpray oraz APCI, zapewniając wszechstronność w analizie próbek. Integralnym elementem systemu pomiarowego jest chromatograf cieczowy Acquity H-Class UPLC, który umożliwia szybkie i precyzyjne rozdzielanie złożonych mieszanin. Dodatkowy detektor PDA rozszerza możliwości analityczne zestawu.

Zastosowanie:
• Analizy jakościowe i ilościowe
• Proteomika


LC-MS/MS (Q-IMS-TOF)

Lokalizacja: bud. A2, Lab. 53.lc-msms_q-ims-tof_2.png

Opis urządzenia:
Waters Synapt G2 Si (Q-IMS-TOF) to wszechstronny spektrometr mas, umożliwiający wysokorozdzielcze pomiary bardzo szerokiego zakresu związków chemicznych i biologicznych. Oprócz precyzyjnego określania stosunku m/z dla jonów, urządzenie oferuje możliwość analizy ruchliwości jonów (IMS), co pozwala na dodatkowe rozdzielenie i charakterystykę badanych cząsteczek, w tym izomerów. W skład systemu wchodzą chromatografy cieczowe: Acquity I-Class UPLC, zapewniający szybkie i precyzyjne rozdzielanie złożonych mieszanin, oraz Acquity M-Class UPLC (nanoUPLC), zwiększający rozdzielczość separacji i czułość detekcji, co jest szczególnie przydatne w badaniach proteomicznych.

Zastosowanie:
• Analizy jakościowe i ilościowe
• Proteomika


FPLC Akta Pure z detektorem MALS

Lokalizacja: bud. A2, Lab. 12.
fplc_akta_pure_z_detektorem_mals.pngWymagane szkolenie: Tak
Rezerwacja: Online - dostęp do kalendarza możliwy po odbyciu przeszkolenia

Opis urządzenia:
AKTA Pure to zautomatyzowany system chromatografii cieczowej, przeznaczony do oczyszczania, rozdzielania i charakteryzowania białek, peptydów, przeciwciał, kwasów nukleinowych oraz innych biomolekuł. System FPLC jest wyposażony w detektor LENS3 MALS, który pozwala na określenie masy molowej biomolekuł oraz zwiększa czułość wykrywania agregatów o dużej masie molowej.


Zastosowanie:
Chromatografia preparatywna i charakterystyka biomolekuł


Analizator azotu i białka - Rapid N Cube

 

Lokalizacja: bud. A2, Lab. 212. analizator_azotu_i_bialka_-_rapid_n_cube_2.png
Wymagane szkolenie:Tak
Rezerwacja: Online - dostęp do kalendarza możliwy po odbyciu przeszkolenia

Opis urządzenia:
Analizator rapid N exceed firmy Elementar to urządzenie przeznaczone do automatycznej, wysokoprzepustowej analizy azotu i białka, zapewniające wysoką precyzję i czułość wykrywania. Wykorzystuje metodę spalania Dumasa, umożliwiając szybkie i efektywne oznaczanie azotu i białka w próbkach o masie do 1,5 g. Metoda ta jest szybka, bezpieczna i przyjazna dla środowiska.

Zastosowanie:
Analiza azotu i białka


Chromatograf FLASH - CombiFlash NextGen 300+

Lokalizacja: bud. A2, Lab. 43. chromatograf_flash_-_combiflash_nextgen_300.png
Wymagane szkolenie: Tak
Rezerwacja: Online - dostęp do kalendarza możliwy po odbyciu przeszkolenia

Opis urządzenia:
CombiFlash NextGen 300+ to system chromatografii preparatywnej przeznaczony do szybkiego rozdzielania i frakcjonowania mieszanin związków organicznych. Umożliwia pracę w zakresie przepływu od 1 do 300 ml/min przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 300 psi. Wyposażony w technologię RFID, system automatycznie identyfikuje rozmiar i typ używanej kolumny, co pozwala na wstępne ustawienie gradientu i natężenia przepływu. Urządzenie monitoruje poziom par, rozpuszczalników oraz odpadów, minimalizując ryzyko wyschnięcia kolumny podczas procesu oczyszczania lub wycieku rozpuszczalnika.


Zastosowanie:
Frakcjonowanie złożonych mieszanin związków organicznych


Zetasizer ULTRA

Lokalizacja: bud. A2, Lab. 212.zetasizer_ultra_1.png
Wymagane szkolenie: Tak
Rezerwacja: Online - dostęp do kalendarza możliwy po odbyciu przeszkolenia

Opis urządzenia:
Analizator Zetasizer Ultra firmy Malvern służy do pomiaru wielkości i potencjału zeta cząstek zdyspergowanych w roztworze. Standardowy zakres pomiaru wielkości nanocząstek wynosi od 0,3 nm do 15 μm, natomiast w przypadku pomiaru potencjału zeta zakres ten obejmuje cząstki o wielkości od 3,8 nm do 100 μm. Urządzenie umożliwia również wysokorozdzielcze określanie wielkości cząstek dzięki technologii MADLS (wielokątowe dynamiczne rozpraszanie światła) oraz pozwala na bezpośredni pomiar stężenia cząstek dla każdej frakcji widocznej na rozkładzie wielkości.


Zastosowanie:
Potencjał zeta, masa cząsteczkowa, wielkość i kształt cząstek,
stężenie i liczba cząstek


Mobilny spektrometr XRF

Lokalizacja: bud. A2, Lab. 12. mobilny_spektrometr_xrf_1.png
Wymagane szkolenie: Tak
Rezerwacja: Online - dostęp do kalendarza możliwy po odbyciu przeszkolenia

Opis urządzenia:
Przenośny spektrometr rentgenowski X-MET8000 firmy Hitachi jest przeznaczony do szybkiej identyfikacji gatunków stopów oraz analizy szerokiej gamy materiałów, takich jak metale, polimery, drewno, roztwory, gleba, rudy czy minerały. Analizator XRF oferuje dokładną analizę pierwiastków, niskie granice wykrywalności oraz wysoką precyzję pomiarów. Wersja Expert GEO została zoptymalizowana do analizy pierwiastków w próbkach gleby, osadach, rudach i minerałach.


Zastosowanie:
Badanie składu pierwiastkowego


Ceny wykonywanych analiz dla podmiotów zewnętrznych ustalane są indywidualnie. W celu uzyskania oferty prosimy o kontakt:
E-mail: w3.cl@pwr.edu.pl
Telefon: 71 320 24 04
Usługi na rzecz jednostek wchodzących w skład Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej są wykonywane nieodpłatnie.
Korzystanie ze sprzętu laboratoryjnego jest dozwolone wyłącznie po przeszkoleniu i pod nadzorem osoby odpowiedzialnej. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem CL.

Aparaturę można rezerwować wyłącznie online.
Osoby przeszkolone do obsługi aparatury powinny sprawdzać jej dostępność i rezerwować czas pomiarowy za pośrednictwem kalendarza.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję