Logowanie

 

Wydział Chemiczny

Laboratorium Mikroanaliz Spektrochemicznych

Laboratorium Mikroanaliz Spektrochemicznych Wydziału Chemicznego jest dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - grant nr 6374/IA/119/2013

Na wyposażeniu laboratorium znajdują się dwa urządzenia pomiarowe: 

  1. Spektrometr absorpcji atomowej contrAA 700 firmy Analytik Jena AG z ciągłym źródłem promieniowania w postaci lampy ksenonowej oraz korekcją tła na zasadzie referencyjnych pikseli. Aparat posiada dwie osobne, zamontowane na stałe, komory pomiarowe umożliwiające pracę w technice płomieniowej (FAAS) oraz bezpłomieniowej z kuwetą grafitową (GFAAS). Atomizer płomieniowy zawiera automatyczny podajnik AS 52s wraz z trójdrożnym zaworem SFS 6 umożliwiającym analizowanie bardzo małych objętości próbek. Dodatkowym wyposażeniem aparatu jest generator wodorków i zimnych par rtęci z automatycznym podajnikiem próbek oraz manualny podajnik do prób stałych do kuwety grafitowej z mikrowagą analityczną.
  2. Dwuwiązkowy spektrometr UV-VIS Specord 210 Plus firmy Analytic Jena AG wyposażony w uchwyt do kuwet o długości drogi optycznej 10-50 mm, system kuwety przepływowej wraz z pompą perystaltyczną oraz kwarcową sondą światłowodową.

Oprócz tego laboratorium zawiera trzy urządzenie pomocnicze do przygotowania analizowanych próbek:

  1. Młynek mikroplanetarny Pulverisette 7 firmy Fritsch z agatową miską mielącą oraz urządzeniem do jej opróżniania; urządzenie służy do szybkiego i bezstratnego mielenia na sucho i mokro różnego rodzaju materiałów twardych, średnio-twardych, kruchych, miękkich oraz mokrych.
  2. Młynek kriogenicznych/ pulweryzator firmy SPEX SamplePrep z zestawem naczyń ze stali nierdzewnej z poliwęglanowymi tubusami wraz z zatyczkami oraz stalowym rozdrabniaczem; urządzenie służy do mielenia i homogenizowania różnorodnych próbek w ciekłym azocie.
  3. Mineralizator mikrofalowy Multiwave Pro firmy Anton Par z 8-pozycyjnym rotorem i kompletem naczyń teflonowych w osłonach ceramicznych wraz z przykrywkami; urządzenie służy do rozkładu mokrego i ekstrakcji różnego rodzaju próbek w systemie zamkniętym wspomaganym energią promieniowania mikrofalowego.

Kierownik laboratorium
prof. dr hab. inż. Paweł Pohl

e-mail: pawel.pohl@pwr.edu.pl
tel. 71 320 34 45
bud. A-2, pok. 125b

Opiekun laboratorium
dr inż. Anna Leśniewicz

e-mail: anna.lesniewicz@pwr.edu.pl
tel. 71 320 40 57
bud. A-3, pok. 120c

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję