Wydział Chemiczny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szanowni Państwo!

     Podobnie jak w roku 2021, również tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki decyzją Kolegiów Rektorów odbywa się w formule on-line. Oczywiście ma to związek z zagrożeniem epidemiologicznym. To oznacza, że nie będzie możliwe przeprowadzenie Dolnośląskiego Drużynowego Konkursu z Chemii w stosób stacjonarny, a nie widzimy technicznych możliwości zorganizowania go w formule on-line. Serdecznie przepraszamy wszystkich zainteresowanych, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów!

    Jeśli ktokolwiek chciałby choć trochę poczuć atmosferę Konkursu, może zapoznać się z zadaniami z dotychczasowych edycji. Zawiera je tomik „Chemiczne łamigłówki”, wydany w styczniu tego roku przez wydawnictwo PWN.

    Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać we wrześniu 2022 roku!

W imieniu organizatorów konkursu
Elżbieta Wojaczyńska
Jacek Wojaczyński

XXI Dolnośląski Festiwal Nauki na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej już za nami

    W dniach 20-26 września budynki Politechniki Wrocławskiej wypełnili uczestnicy (organizowanego już po raz dwudziesty pierwszy) Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Tradycyjnie pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Chemicznego czynnie włączyli się w przygotowanie bogatej oferty festiwalowych imprez, obejmującą wykłady, warsztaty laboratoryjne, pokazy, konkurs czy wystawę plenerową – prezentację fotografii naukowej zatytułowaną „Nie wszystko złoto, co się świeci” i umiejscowioną na ulicy Oławskiej. Jedna z imprez miała formę prezentacji internetowej, z której można było zapoznać się z możliwością wykorzystania e-learningu w nauczaniu chemii („Chemia w sieci”).
    Budynki Wydziału Chemicznego odwiedziły tłumy zainteresowanych uczniów, ale i dorośli, którzy, na ogół pełniąc rolę opiekunów, też mogli wynieść jakąś wiedzę chemiczną. Nikt tutaj nie marnował czasu. Profesorowie, doktorzy, studenci - młodzi adepci tego trudnego przedmiotu, jakim jest chemia, przekonywali w sposób pełen zapału i zaangażowania, jak ważną rolę odgrywa ona w naszym życiu. Niektóre imprezy były powtarzane, aby umożliwić jak największej grupie chętnych wzięcie w nich udziału. W tym roku dominowały eksperymenty barwne. Nie byliśmy w stanie ze względów logistycznych pomieścić wszystkich chętnych na zajęciach zorganizowanych w laboratoriach, a te zwykle cieszą się największą popularnością, zresztą też najbardziej przemawiają do wyobraźni młodego obserwatora.
     Ci, którym udało się zapisać na zajęcia laboratoryjne, mogli uczestniczyć w wydarzeniach o intrygujących tytułach: „W świecie chemicznego eksperymentu”, „Chemiczne wariacje”, „Kolorowe laboratorium”, „Kolorowa chemia”, „Kolory i światło w chemii”, „Kolorowe reakcje cukrów i białek”, „Jeszcze czary, czy już chemia?”, „Białko na start! O wyścigu białek w żelu” czy „Sita molekularne – mrowisko w ziarnku piasku” oraz „Jak korodują metale”.
      Wśród zaproponowanych w tym roku wykładów znaczna część dotyczyła styku chemii z biologią. Nic, dziwnego, bo – jak głosił tytuł jednego z wystąpień („Przyroda - najlepszy chemik świata”), chemicy mają skąd czerpać inspiracje. Nie dziwią zatem tytuły wystąpień: „Wszechobecna roślinność - płuca świata, źródło żywności i surowiec do produkcji biopaliw”, „Na tropie początków życia”, ”Organizmy modelowe wykorzystywane do badania rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka” czy „CRISPR - molekularne nożyczki do edycji genomowego DNA i ekspresji genów”.
     Nasi goście mogli posłuchać również wykładów o falach świetlnych: „Siła światła: od statków kosmicznych po szczypce optyczne”, o układzie okresowym („Czy układ okresowy Mendelejewa traci na znaczeniu?”) i spojrzeć na świat oczami naukowca („Świat cząsteczek pod lupą chemika teoretyka - Królestwo Kwantów”, „Zobaczyć to, co niewidoczne”). Nie zabrakło tematów związanych z praktyką życia codziennego, jak „Czego nie należy wkładać do kuchenki mikrofalowej”. Niezwykle przydatny, zwłaszcza w obliczu zakazu handlu w niedziele, był wykład zatytułowany „Co możemy zjeść, gdy nie ma żadnego otwartego sklepu w pobliżu?”
      Nasz Drużynowy Konkurs z Chemii wpisał się już na stałe do programu festiwalu nauki. Była to już ósma edycja. Nie zawiedli młodzi, ambitni licealiści, którzy zmagali się z niełatwymi i oryginalnymi zadaniami – zupełnie innymi, niż znane z Olimpiady Chemicznej. Wspaniale sprawdzili się też nasi sponsorzy, dzięki którym najlepsi mogli otrzymać cenne nagrody. Niektórzy ze sponsorów są z nami od pierwszej edycji konkursu. Nagrody ufundowały firmy: Alchem, Witko, Selwa, Merck, PCC Rokita, dziekan Wydziału Chemicznego PWr, Dział Rekrutacji PWr,  oraz Biuro Promocji Miasta i Turystyki.
      Dziękując za ogromne zaangażowanie tym, którzy przygotowali i poprowadzili imprezy festiwalowe, zapraszam na XXII Dolnośląski Festiwal Nauki na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej w roku 2019.

dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska

Autorzy zdjęć: Piotr Wojciechowski, Krzysztof Mazur

Galeria zdjęć

na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej – 22-29.09.2017

 

Edycja stacjonarna jubileuszowego, XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki już za nami. W tym roku zaprosiliśmy festiwalowych gości na Wydział Chemiczny wyjątkowo w ostatnim tygodniu września. Wcześniej bowiem wiele osób było zaangażowanych w organizację odbywającego się w dniach 17-21.09.2017, również w budynkach Politechniki Wrocławskiej, 60 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Tradycyjnie już zadbaliśmy o to, aby program festiwalowych wydarzeń na Wydziale Chemicznym był bogaty, zróżnicowany i skierowany do szerokiego grona odbiorców. Było to możliwe dzięki pracownikom, doktorantom i studentom Wydziału, którym jestem wdzieczna za zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu, żeby podzielić się w sposób „przyswajalny“ niełatwą przecież wiedzą chemiczną – głównie z dziećmi i młodzieżą, ale również z dorosłymi, którzy odwiedzili nasze sale wykładowe i laboratoria. Chętnych było bardzo wielu, a liczba miejsc – ograniczona pojemnością tych pomieszczeń. Pocieszeniem może być fakt, że tak naprawdę Festiwal Nauki trwa przez cały rok i jeśli ktoś wyraża zainteresowanie wysłuchaniem konkretnego wykładu czy wzięciem udziału w warsztatach laboratoryjnych, to ma taką możliwość. Nasi wykładowcy na zaproszenie odwiedzają szkoły i tam przedstawiają prezentacje, odbywają sie też warsztaty -oczywiście w miarę mozliwości czasowych.

„Chemią w kuchni“ rozpoczęliśmy Festiwal na naszym Wydziale. Były to zajęcia laboratoryjne z kolorowymi i ciekawymi eksperymentami, z których część uczestnicy mogli potem powtórzyć w warunkach domowych. W poniedziałek 25 września od wczesnych godzin rannych równolegle w kilku salach odbywały się wykłady – m.in. poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie, której 150-lecie urodzin obchodzimy w tym roku – i zajęcia laboratoryjne. W organizację Festiwalu włączyły się też niektóre koła naukowe działające na naszym Wydziale: Allin, BANG, Bio-Top, PhoBiA. Następnego dnia  przyszedł czas na stały punkt naszego programu: drużynowy konkurs chemiczny, który corocznie przyciąga wspaniałych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska. Nie zabrakło oczywiście innych festiwalowych atrakcji – różnorodnych tematycznie wykładów, pokazów i warsztatów. Po południu natomiast w ramach Studium Generale mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu profesora Karola Kacprzaka z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu „Odkrycie w nauce. Czy najsłabszym ogniwem jest naukowiec?“, który z jednej strony zasiał ziarno pesymizmu i zwątpienia w przyszłość nauki, z drugiej zaś zmotywował do działania i poszukiwania prawdziwych odkryć. Ostatniego dnia festiwalu zaprosiliśmy na kolejne wykłady (z pogranicza chemii i biologii) i warsztaty, po których przyyszedł czas na uroczyste zakończenie i podsumowanie DFN w wypełnionej po brzegi auli Politechniki Wrocławskiej.

Na życzenie niektórych nauczycieli udało się zorganizować dodatkowe warsztaty dla dzieci, które potrwały aż do piątku. Szczególne słowa podziękowania i uznania, nie tylko ode mnie, ale także od wdzięcznych dzieci kieruję w stronę profesora Romana Gancarza i jego doktorantki, mgr inż. Anny Wieczyńskiej. Poniżej dwa cytaty z listów, jakie otrzymałam:

„W imieniu rodziców, wychowawców oraz dzieci z Przedszkola nr 15 we Wrocławiu, które dzisiaj miały okazję uczestniczyć w warsztatach "Maluch eksperymentuje" chcieliśmy serdecznie podziękować za zorganizowanie dodatkowych grup i terminów oraz umożliwienie dzieciom doświadczenia fantastycznych zajęć.

Warsztaty były przeprowadzone z wielką pasją i oddaniem. Dzieci były zachwycone, a uśmiech i szczęście dzieci jest najlepszym podziękowaniem i dowodem, że taki inicjatywy są bardzo potrzebne i dają sporą dawkę nauki i radości.”

 „27.09.2017 wraz z moimi uczniami wzięłam udział w warsztatach chemicznych Maluch eksperymentuje prowadzonych przez Panią Annę Wieczyńską w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Warsztaty były wspaniałe i dzieciaki bardzo chętnie w nich uczestniczyły i wyszły bardzo zadowolone. Chciałam bardzo podziękować za utworzenie dodatkowego terminu dla naszej klasy.“

Dolnośląski Festiwal Nauki po raz kolejny udało się zorganizować dzięki  zaangażowaniu wszystkich osób, które przygotowały i poprowadziły blisko 40 imprez. Dziekuję raz jeszcze i liczę na Państwa pomysły i pomoc podczas organizacji XXI DFN w przyszłym roku.

Elżbieta Wojaczyńska

Galeria zdjęć...

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję