GALA w Narodowym Forum Muzyki

Jubileuszowa 30. Edycja Projektu „Młody Chemik Eksperymentuje"

mche-1.jpg

„… bo nam w duszy gra chemia i muzyka”

Dnia 8 czerwca 2017 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie 30. edycji projektu Młody Chemik Eksperymentuje realizowanego na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej.

Zaproszonych gości, władze uczelni i wydziału oraz uczestników 30. edycji projektu powitała koordynator projektu i przewodnicząca Sekcji Dydaktycznej PTChem Krystyna Gans.

Uroczystość otworzył Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Andrzej Ożyhar podkreślając wartości współpracy uczelni ze szkołami, tj. pracowników naukowych Wydziału Chemicznego z nauczycielami szkół gimnazjalnych i licealnych.

mlody_chemik_-_drzewo.jpg

W tegorocznej 30. edycji uczestniczyło 82 uczniów z 24 szkół Dolnego Śląska i Wrocławia. W latach 1987 – 2017 kurs Młody Chemik Eksperymentuje ukończyło 2125 uczniów. Projekt po raz kolejny okazał się  wielkim sukcesem organizatorów, ale przede wszystkim młodych uczestników. Większość uczestników kursu wykazała się nie tylko wiedzą chemiczną, ale także bardzo dużą swobodą w pracy w laboratorium chemicznym.

Podczas uroczystości wykład plenarny „Co i jak chemia kopiuje z natury” wygłosił prof. Bogusław Buszewski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności. Wpisując się w tegoroczne motto „…bo nam w duszy gra chemia i muzykaprof. Piotr Drożdżewski z Wydziału Chemicznego PWr wygłosił wykład muzyczny. Oprawę muzyczną wykładu, jak i całej uroczystości zapewnił kwartet smyczkowy PAKAMERA z Narodowego Forum Muzyki.

Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Andrzej Ożyhar wręczył Pani Krystynie Gans – koordynator projektu – Medal „Zasłużony dla Wydziału Chemicznego”, który Rada Wydziału Chemicznego przyznała laureatce w uznaniu Jej zasług na rzecz realizacji projektu Młody Chemik Eksperymentuje, jak i za promocję Wydziału Chemicznego.

W końcowej części uroczystości zaświadczenia o ukończeniu kursu 82 uczniom wręczyli: Prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. Badań Naukowych i Umiędzynarodowienia prof. Andrzej Trochimczuk, Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Andrzej Ożyhar, prodziekani Wydziału: dr hab. Piotr Rutkowski i prof. Ewa Żymańczyk-Duda.

9 uczniów, w tym 6 licealistów i 3 gimnazjalistów, którzy otrzymali ocenę celującą wyróżniono upominkami z Wydziału Chemicznego (lista wyróżnionych uczniów). Nagrodę specjalną Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy ze Szkołami profesor Jadwigi Sołoducho, za zaangażowanie i wkład pracy w realizację projektu Młody Chemik Eksperymentuje otrzymała uczennica Oliwia Siwiela z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

W imieniu młodzieży wystąpiła Joanna Przybylska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie, która podziękowała władzom uczelni i wydziału za udostępnienie bazy dydaktyczno-laboratoryjnej oraz za cierpliwość i zaangażowanie prowadzących zajęcia, które inspirowały i motywowały uczniów do działania. Młodzież wręczyła kwiaty przedstawicielom uczelni i wydziału oraz prowadzącym zajęcia.

W imieniu rodziców wystąpił Piotr Milewski z Rady Rodziców w Gimnazjum nr 1 w Bogatyni dziękując organizatorom projektu oraz nauczycielom za pomoc w zdobywaniu wymarzonego wykształcenia i realizacji życiowych planów.

Uroczystość, która przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze zakończono koncertem muzycznym kwartetu smyczkowego PAKAMERA oraz wspólną fotografią i poczęstunkiem.

Gala