Logowanie

 

Wydział Chemiczny

Studia I stopnia

Biotechnologia jest przyszłościowym kierunkiem, wiąże się to z dynamicznym rozwojem tej dziedziny nauki. Celem kształcenia na kierunku biotechnologia jest edukacja studentów w zakresie fizyki, chemii, informatyki oraz zdobycie gruntownej wiedzy biologicznej. Absolwent kierunku biotechnologia jest dobrze przygotowany do podjęcia pracy w nowoczesnych laboratoriach biologicznych, medycznych, biochemicznych, związanych z ochroną środowiska oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych. Kierunek Biotechnologia w Politechnice Wrocławskiej kształci w zakresie inżynierii bioprocesowej, ochrony środowiska, biokatalizy, chemii i biochemii ekologicznej oraz projektowania nowych leków.

Prezentacja >>

Współczesna chemia jest przede wszystkim nauką eksperymentalną, której podstawę stanowią reakcje chemiczne prowadzone w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Ważnym zagadnieniem chemii jest badanie substancji i ich przemian jakościowych. Współczesna chemia stara się wyjaśniać mechanizm tych przemian na poziomie cząsteczkowym, szuka też zależności między własnościami substancji a ich składem i strukturą atomową. Kierunek chemia Politechniki Wrocławskiej specjalizuje studentów w zagadnieniach analityki chemicznej, chemii metaloorganicznej i chemii medycznej.

Prezentacja >>

Inżynieria chemiczna zajmuje się projektowaniem procesów i ciągów technologicznych oraz sterowaniem nimi. Jest nauką uniwersalną o procesach występujących nie tylko w przemyśle chemicznym, ale we wszystkich przemysłach przetwórczych. Obecnie inżynieria procesowa wkracza w dziedzinę ochrony środowiska w części dotyczącej teorii procesów, a także projektowania i wyboru aparatury stosowanej w ochronie wód, powietrza i gleby. Podstawami teoretycznymi inżynierii chemicznej i procesowej są zjawiska transportu pędu, ciepła i masy oraz przepływy wielofazowe.

Prezentacja >>

To ogół metod służących do wytwarzania użytecznych związków chemicznych na skalę przemysłową za pomocą procesów chemicznych. Technologia chemiczna obejmuje wyodrębnianie z surowców pożądanych składników i dalsze ich przetwarzanie. Technologia chemiczna organiczna zajmuje się wytwarzaniem produktów związanych z codziennością: tworzyw sztucznych, kosmetyków, barwników, detergentów, przetwarza surowce kopalne oraz surowce naturalne (odnawialne). Również ważnym aspektem prowadzonych badań jest opracowanie podstaw fizykochemicznych i technologicznych metod produkcji nawozów sztucznych.

Prezentacja >>

CHEMIA I INŻYNIERIA MATERIAŁÓW stanowi naukową propozycję dla studentów zainteresowanych metodami syntezy, wytwarzania i modyfikacji materiałów, poznaniem mikro- i makrostruktury związków wielkocząsteczkowych oraz korelacją między budową makrocząsteczek i ich właściwościami. Na kierunku chemia i  inżynieria materiałów studenci będą mieli okazję badania wpływu struktury na właściwości oraz określanie i zapobieganie niepożądanym zmianom właściwości użytkowych materiałów. Zapoznają się ze sposobami otrzymywania, używania, ochrony (np. przed korozją) materiałów o ściśle określonych cechach użytkowych. Programy kształcenia obejmują przedmioty związane z wytwarzaniem i modyfikacją materiałów polimerowych, ceramicznych i metalicznych, a także z badaniem ich właściwości fizykochemicznych i użytkowych. Studenci zdobywają najnowszą wiedzę o konstrukcyjnych materiałach syntetycznych, nanokompozytach.

Prezentacja >>

INŻYNIERIA MATERIAŁOWA. To, czym zdecydowanie różni ten kierunek od innych, związane jest z międzywydziałowym charakterem studiów. W proces dydaktyczny zaangażowani są najlepsi specjaliści z Wydziału Chemicznego, Mechanicznego, Podstawowych Problemów Techniki, Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Stąd możliwość czerpania z wiedzy i umiejętności szerokiego grona wielokrotnie nagradzanych naukowców i badaczy, będących jednocześnie świetnymi nauczycielami.

Na inżynierii materiałowej zdobędziesz umiejętność projektowania, wytwarzania, charakterystyki i racjonalnego wykorzystania materiałów, a także ich recyklingu.

Zdobędziesz ugruntowaną i szeroką wiedzę z nauk ścisłych i przyrodniczych, dzięki której bez problemu odnajdziesz siebie na krajowym jak i zagranicznym rynku pracy. 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję