Logowanie

 

Wydział Chemiczny

Olimpiada Chemiczna

    Tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego organizowany jest etap okręgowy Olimpiady Chemicznej. W roku szkolnym 2018/2019 odbywa się już 65. edycja tego konkursu. Do II etapu zakwalifikowanych zostało 30 uczniów z Okręgu wrocławskiego: 22 reprezentowało licea z Wrocławia, pozostali przyjechali z Kamiennej Góry, Kłodzka, Opola, Świdnicy, Trzebnicy i Wałbrzycha. W piątek, 1 lutego 2019 roku w sali wykładowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się pięciogodzinna część teoretyczna. Natomiast dzień później, w sobotę 2 lutego w laboratoriach Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej uczniowie zmagali się z zadaniami praktycznymi. W części laboratoryjnej zadaniem uczestników była identyfikacja substancji – otrzymanych w postaci roztworów wodnych oraz w formie stałej, zarówno związków nieorganicznych, jak i organicznych.
    Podczas gdy uczniowie eksperymentowali, w Klubie Profesorskim Politechniki odbyło się spotkanie władz Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (prof. dr hab. Anna Trzeciak - dziekan) oraz Politechniki Wrocławskiej (prof. Andrzej Trochimczuk, prorektor ds. Badań Naukowych i Umiędzynarodowienia) i Wydziału Chemicznego  PWr (dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prodziekan ds. dydaktyki) oraz Komitetu Okręgowego Olimpiady Chemicznej z nauczycielami przygotowującymi uczniów do konkursu. Przewodniczący Komitetu Okręgowego, prof. Kazimierz Orzechowski, podziękował osobom, które przez wiele lat współorganizowały Olimpiadę we Wrocławiu, wręczając im okolicznościowe grafiki. Przedstawił też nowy skład Komitetu. Na gości czekał poczęstunek oraz okolicznościowy tort, upamiętniający jubileuszową 65. Olimpiadę oraz Międzynarodowy Rok Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych.
    Po czterogodzinnych eksperymentach zawodnicy oraz ich opiekunowie wzięli udział w uroczystym zakończeniu II etapu Olimpiady, które odbyło się na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali upominki, a wolontariusze pomagający w organizacji – okolicznościowe dyplomy.
   Serdecznie dziękujemy fundatorom upominków (Dział Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej) oraz poczęstunku (Dziekan Wydziału Chemicznego PWr, firma Selwa z Warszawy).
    Więcej informacji na temat Olimpiady:  http://www.olchem.edu.pl

Wiceprzewodnicząca Komitetu Okręgowego Olimpiady Chemicznej
                    dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska

Galeria >

II etap 64 Olimpiady Chemicznej (26-27 stycznia 2018)

W dniach 26-27 stycznia 2018 roku we Wrocławiu, podobnie jak w kilkunastu innych miastach w Polsce, odbył się II etap Olimpiady Chemicznej. Część laboratoryjna zorganizowana była w pracowniach Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, natomiast część teoretyczna – na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Olimpiada Chemiczna stanowi ogólnopolski konkurs wiedzy chemicznej przeznaczony dla uczniów szkół średnich, głównie szczebla ponadgimnazjalnego (licea i technika). Organizowana jest rokrocznie, obecnie odbywa się już jej 64 edycja. Zawody odbywają się w 3 etapach, poprzedzonych wstępną kwalifikacją uczniów w szkołach.
Na stronie www Olimpiady Chemicznej http://www.olchem.edu.pl/ znajdują się wyniki I etapu, który przeprowadzono 25 listopada 2017 roku. W Okręgu Wrocławskim w fazie tej wzięło udział 90 uczniów, spośród których do II etapu zakwalifikowało się 40. Najlepszy wynik w okręgu i w skali kraju (100 punktów na 100 możliwych) uzyskał Marek Adaszyński z Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku.  Spośród uczestników II etapu najsilniejszą ekipę stanowili uczniowie XIV LO we Wrocławiu (15 osób), 9 uczniów reprezentowało III LO, 2 osoby – VII LO, jeden – Liceum Politechniki Wrocławskiej, czworo uczniów – licea z Opola, po dwóch – szkoły z Kłodzka i Nysy, po 1 – z Dzierżoniowa, Głogowa, Legnicy, Świdnicy i Wałbrzycha.  
Najlepsi zawodnicy II etapu zostaną zakwalifikowani do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Warszawie w dniach 23-24 marca 2018 r.
W dniu 27 stycznia, w trakcie trwania części laboratoryjnej, w Klubie Profesorskim PWr odbyło się spotkanie nauczycieli z władzami wrocławskich uczelni – Uniwersytetu i Politechniki, ich wydziałów chemicznych oraz Komitetu Okręgowego Olimpiady. Po zakończeniu  etapu nastąpiło uroczyste podsumowanie, podczas którego wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez firmę Selwa Sp. z o.o. (tablety dla 3 najlepszych w I etapie), dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej (m.in. książki, płyty DVD), Dział Informacji i Promocji Politechniki Wrocławskiej i Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także sponsorów indywidualnych (prof. Maria Cieślak-Golonka, prof. Jadwiga Sołoducho).
Serdecznie gratulujemy uczestnikom olimpijskich zmagań, życząc powodzenia w ich dalszych etapach. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji zawodów.

Elżbieta Wojaczyńska

Galeria >

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję