Wydział Chemiczny

„Zakup nowoczesnego spektrometru ciekłoscyntylacyjnego typu alfa/ beta”

orlen.png

DAROWIZNA FUNDACJI ORLEN w ramach programu "darowizny dla organizacji" Edycja 1/2023 na realizację projektu
pn. Zakup nowoczesnego spektrometru ciekłoscyntylacyjnego typu alfa/ beta

Kwota darowizny: 1 400 000 zł
Darczyńca: Fundacja ORLEN
Beneficjent: Politechnika Wrocławska
Termin realizacji: 01.07.2023 – 31.12.2023

Tytuł projektu: Zakup nowoczesnego spektrometru ciekłoscyntylacyjnego typu alfa/ beta obejmujących: sfinansowanie zakupu spektrometru ciekłoscyntylacyjnego, scyntylatora oraz naczynek szklanych do pomiarów.

Cel projektu: Celem projektu jest zakup nowoczesnego spektrometru ciekłoscyntylacyjnego niezbędnego w procesie edukacji na nowym kierunku, jakim jest Energetyka jądrowa, uruchomionym w Politechnice Wrocławskiej oraz prowadzenie badań i monitorowania wybranych izotopów promieniotwórczych, jako znaczników środowiska (np. 3H, 14C, 226Ra, 228Ra lub 222Rn) m.in. w solankach, wodach termalnych i leczniczych oraz w wodach przeznaczonych do spożycia przez ludzi, eksploatowanych w Polsce, w związku z ochroną radiologiczną, zabiegami medycyny uzdrowiskowej oraz eksploatacją złóż. Uruchomienie i rozwój w Politechnice Wrocławskiej kształcenia oraz badań w obszarze energetyki jądrowej są odpowiedzią wiodącej uczelni technicznej wobec określonych wyzwań stojących przed polskim sektorem energetycznym, a pracownia chemii jądrowej, która będzie korzystała ze sprzętu, jest pomyślana w taki sposób, aby doskonale wpisać się w program kształcenia kadr dla sektora energetyki jądrowej firmy PKN Orlen. W ramach przewidzianych kursów studenci będą poznawać techniki pomiarowe służące do określania skażeń środowiska substancjami promieniotwórczymi oraz zastosowania izotopów promieniotwórczych jako znaczników różnych procesów naturalnych i antropogenicznych. Dzięki takiemu programowi zajęć studenci będą mogli profesjonalnie projektować systemy i sposoby służące identyfikacji odpadów promieniotwórczych oraz zabezpieczeniu przez skażeniami promieniotwórczymi. Dodatkowo w ramach zdobytych kompetencji będą mogli wykorzystywać izotopy promieniotwórcze, np. w badaniu zanieczyszczeń atmosfery, wieku wód podziemnych lub migracji zanieczyszczeń w wodach podziemnych i powierzchniowych. Zastosowań izotopów promieniotwórczych w różnych dziedzinach chemii jest wiele i nie ograniczają się one tylko do chemii jądrowej i radiacyjnej, których są podstawą. Spektrometr ciekłoscyntylacyjny będzie w pracowni chemii jądrowej pełnił kluczową rolę dydaktyczną. Ponieważ jest przeznaczony do pomiaru wielu próbek jednocześnie, umożliwia on planowanie pracy wielu studentów na tym urządzeniu w tym samym czasie. Sam proces kalibracji urządzenia pozwoli odbyć interesujące zajęcia z pierwszym rocznikiem studentów chemii jądrowej i radiacyjnej. W świetle podpisanej pomiędzy (m.in.) Politechniką Wrocławską i koncernem Orlen umowy o współpracy warto podkreślić, że spektrometr będzie doskonałym narzędziem do budowania wspólnych projektów. Przykładami wykorzystania w obszarach zainteresowań koncernu Orlen są badania solanek złożowych. Mogą one dotyczyć stwierdzenia możliwości wykorzystania solanek do produkcji soli spożywczej w kontekście zagrożenia radiacyjnego od zawartego w solankach izotopu 226Ra. Z drugiej strony obecność radu może świadczyć także o możliwości wykorzystania tych samych solanek jako źródła metali ziem rzadkich. Do takich celów spektrometr ciekłoscyntylacyjny jest odpowiednim urządzeniem.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję