Wydział Chemiczny

Międzynarodowe studia magisterskie

Politechnika Wrocławska pierwsza w Polsce koordynatorem UE programu Erasmus Joint Master Degree. Wraz z uczelniami z Hiszpanii i Finlandii będzie kształcić specjalistów od konwersji biomasy i inżynierii bioproduktów. Kooordynatorem programu jest Jolanta Warchoł, profesor na Wydziale Chemicznym. Projekt jest w całości finansowany przez UE (4,3 miliony Euro).

Są to najbardziej prestiżowe 2-letnie studia magisterskie (anglojęzyczne), na których każdy student otrzymuje stypendium w wysokości 1400 Euro/miesiąc. Kandydaci (18-22 osób/rok) wyłaniani są w drodze konkursu. 75% z nich powinno pochodzić z krajów spoza UE.

Projekt Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z inżynierii chemicznej, którzy będą posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i opracowywania rozwiązań inżynierskich dla zrównoważonego zagospodarowania biomasy i otrzymywania „zielonych” produktów, w tym biopaliw, bioenergii, tworzyw biodegradowalnych, materiałów budowlanych, papieru i chemikaliów.

Partnerami projektu są Uniwersytet Castilla-La Mancha i Uniwersytet Techniczny Lappeenranta-Lahti. Podstawowy program studiów jest realizowany w 3 krajach UE:

program_studiow.png

Program studiów zapewnia uzyskanie: (1) podstawowej wiedzy z zakresu syntezy biomateriałów oraz analizy otrzymanych produktu; (2) wiedzy inżynierskiej w projektowaniu, optymalizacji i eksploatacji instalacji przetwarzania bioproduktów; (3) wiedzy praktycznej o „zielonych” technologiach konwersji biomasy oraz strategii wykorzystania biomasy i produktów jej przetwarzania; (4) wiedzy z zakresu ochrony środowiska w odniesieniu do zwiększenia wykorzystania bioproduktów (zmniejszeniem uzależnianie od surowców kopalnych) oraz oceny oddziaływania procesów przetwarzania biomasy; (5) wiedzy ekonomicznej związanej z optymalizacją kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych i zużycia energii bioprocesów oraz koncepcją gospodarki cyrkularnej.

Planowane staże badawcze (1 miesiąc) będą realizowane w stowarzyszonych ośrodkach naukowych i przemysłowych zlokalizowanych w Indiach, Brazylii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach, Portugalii, Rumunii, Polsce, Hiszpani i Finlandii. Przewidziane są również wykłady prowadzone przez ekspertów z organizacji międzynarodowych (m.in. z tematu ochrony i bezpieczeństwa chemicznego, utylizacji substancji niebezpiecznych, finansowania projektów, monitoringu oraz tendencji rozwoju technologii na rzecz ochrony środowiska naturalnego).

Integralną częścią programu edukacyjnego jest zaznajomienie się z kulturą i historią krajów partnerskich (kursy językowe, zwiedzanie miejsc dziedzictwa historycznego, warsztaty kulinarne) oraz zwiedzanie obszarów ochrony środowiska naturalnego.

Studia kończą się pracą magisterską realizowaną w wybranym przez studenta ośrodku naukowym (absolwent otrzymuje dyplom z trzech uczelni). Absolwenci UE programu EMJM są potencjalnymi kandydatami do najlepszego programu studiów doktoranckich European Training Network – Marie Skłodowska-Curie.

Projekt rozpoczyna się we wrześniu 2022r. Pierwszy nabór na studia będzie ogłoszony w marcu 2022. Informacja o programie i warunkach rekrutacji ukaże się na dedykowanej stronie internetowej (obecnie w przygotowaniu) oraz na stronie UE Euraxess.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję