Jesteśmy koordynatorem europejskiego grantu w programie szkolenia doktorantów MSCA „Doctoral Networks 2024”. Projekt CHIRALNANOMAT, którym kieruje dr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, obejmie badania związane z rozwojem nanocząstek do zastosowań w katalizie i bioobrazowaniu.
Projekt CHIRALNANOMAT jako jedyny z 24 grantów, w które zaangażowane są polskie instytucje naukowe, także te spoza sektora akademickiego, będzie koordynowany w Polsce. To ogromny sukces i prestiż na arenie międzynarodowej dla naszego wydziału i uczelni.
Konsorcjum, któremu przewodniczy Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej, tworzy siedem zespołów badawczych oraz sześć firm z ośmiu krajów Europy. Wysokość przyznanego grantu to niemal 3,5 mln euro, z czego na Politechnikę Wrocławską trafi ok. 550 tys. euro.
W ramach projektu badacze zamierzają m.in. wytworzyć chiralne, atomowo precyzyjne nanoklastry metali, opracować rozległą charakterystykę ich chiralnych właściwości, struktury i unikalnych właściwości optycznych; zarówno w roztworze, jak i na stałych podłożach, stworzyć nowe narzędzia obliczeniowe do badania właściwości chiroptycznych i katalitycznych oraz interfejsu nanomateriałów i biocząsteczek, a także zintegrować badania obliczeniowe i eksperymentalne w celu zrozumienia ich funkcjonalności.
Wykształcimy specjalistów
Głównym celem konkursu MSCA „Doctoral Networks 2024” jest szkolenie wysoko wykwalifikowaych doktorantów oraz umocninie współpracy między europejskimi uczelniami i firmami technologicznymi.
- W ramach projektu CHIRALNANOMAT zostanie wykształconych 13 doktorantów, którzy staną się ekspertami w dziedzinie chiralnych nanomateriałów. Zdobędą oni szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie syntezy chemicznej, metod spektroskopowych, nieliniowej optyki powierzchni, obrazowania powierzchni, biofunkcjonalizacji, bioobrazowania oraz metod obliczeniowych struktury elektronowej i dynamiki molekularnej, a także uczenia maszynowego do modelowania - wyjasnia prof. Olesiak-Bańska.
Dzięki zróżnicowanemu programowi szkoleniowemu, obejmującemu również praktyki w sektorze przemysłowym i biznesowym, doktoranci będą świetnie przygotowani do pracy w dynamicznie rozwijających się branżach związanych z nanotechnologią. Ich kompetencje znajdą zastosowanie m.in. w syntezie leków i specjalistycznych chemikaliów czy rozwoju spersonalizowanej nanomedycyny.
Na Politechnice Wrocławskiej projekt będzie realizowany w Instytucie Materiałów Zaawansowanych Wydziału Chemicznego, w grupie badawczej NONA. – Rekrutacja ruszy jesienią, a rozpoczęcie doktoratów planujemy na luty 2026 roku. Już teraz zapraszam do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych, gdzie będziemy publikować aktualne informacje – dodaje prof. Olesiak-Bańska.
Razem można więcej
W realizację projektu CHIRALNANOMAT zaangażowanych będzie aż siedem grup badawczych i sześć firm z ośmiu europejskich krajów. W skład konsorcjum wchodzą jednostki naukowe: Politechnika Wrocławska, Technische Universität Wien (Austria), KU Leuven (Belgia), Istituto di Chimica dei Composti Organometallici – ICCOM (Włochy), University of Trieste (Włochy), Institut Lumière Matière (Francja), Software for Chemistry & Materials B.V. (Holandia), University of Geneva (Szwajcaria).
Wśród jednostek naukowych są m.in. polskie przedsiębiorstwa Prochimia Surfaces i NanoExpo, które specjalizują się w produkcji odpowiednio: zaawansowanych związków chemicznych i biomateriałów, i w których doktoranci poznają nie tylko techniczne strony produkcji, ale też zdobędą wiedzę, jak wprowadzić wyniki odkryć naukowych do przemysłu. Obie firmy to start-upy technologiczne.
Konkurs Marie Skłodowska-Curie Actions „Doctoral Networks 2024” organizuje Komisja Europejska. Wspiera on szkolenie wysoko wykwalifikowanych doktorantów, rozwijając ich kreatywność, zwiększając zdolności innowacyjne i szanse na zatrudnienie w przyszłości. W tegorocznej edycji złożono 1 417 wniosków, z czego dofinansowanie – łącznie ponad 608 milionów euro – przyznano 149 projektom, które będą realizowane w 18 krajach. W ramach wszystkich projektów kształcić się będzie 1800 doktorantów.