Wydział Chemiczny

Praca inżynierska studentki W3 nagrodzona w konkursie

Data: 20.01.2025 Kategoria: Studenci

Brawa dla naszej studentki, inż. Diany Lesiak, za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych Biology 4 Science 2024.

Biology 4 Science 2024 jest konkursem prac inżynierskich oraz licencjackich, którego organizatorem jest 4 Science Institute. Konkurs odbywa się pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, CERN, Łukasiewicz PIAP, PCSS oraz NCBR. Do konkursu mogą zostać zgłoszone prace, których temat dotyczy biologii, a sama praca zawiera elementy analizy danych. Jury pod przewodnictwem dr. inż. Marcina Ziółka oceniało m.in. aktualność podjętego w pracy problemu, pomysł na realizację tematu, wartość merytoryczną oraz poziom wykonania części praktycznej.

wyglad_z_gory_wydrukowanych_3d_obiektow_cnf_bez_dodatku_pektynypng.pngDiana Lesiak swoją pracę inżynierską "Wpływ rodzaju pektyny na możliwość zastosowania jej w technologii druku 3D", przygotowała pod opieką dr inż. Marty Fiedot z Katedry Inżynierii i Technologii Polimerów. Laureatka podjęła się zbadania właściwości pektyn, pod kątem ich potencjalnego wykorzystania w technologii druku 3D. Pektyny są naturalnymi substancjami, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, gdzie pełnią funkcję zagęszczaczy w produktach takich jak dżemy, powidła czy galaretki. 

Diana Lesiak badała, jak różne czynniki, takie jak proporcje pektyn i wody, rodzaje pektyn oraz ilość środka sieciującego, wpływają na powstawanie hydrożeli, czyli żelowych struktur. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod badawczych, takich jak spektroskopia FTIR oraz analiza reologiczna, szczegółowo przeanalizowała właściwości tych materiałów. Odkryła, że hydrożele z pektyn jabłkowo-cytrusowych wykazują wyjątkowo obiecujące właściwości, które mogą znaleźć zastosowanie w technologii druku 3D.

widma_ftir_stosowanych_pektynpng.png


Jej praca dowodzi, że naturalne i przyjazne dla środwiska materiały mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w nowoczesnych technologiach. Wprowadzenie zrównoważonych surowców do druku 3D może przyczynić się do rozwoju bardziej ekologicznych  i wydajnych metod produkcji, co potencjalnie zrewolucjonizuje sektory takie jak medycyna i przemysł spożywczy w nadchodzących latach.

hydrozel.png

Laureatka przyznaje, że od dawna interesowała się technologią druku 3D. - Dr inż. Marta Fiedot zwróciła moją uwagę na możliwość wykorzystania naturalnego polimeru, jakim jest pektyna w druku 3D. Wspólnie z dr Fiedot uznałyśmy, że połączenie tych dwóch obszarów w pracy dyplomowej może przynieść ciekawe rezultaty. Dzięki temu miałam okazję rozwijać swoje naukowe pasje, eksplorując nowe zastosowania naturalnych materiałów w druku 3D – mówi Diana Lesiak. - Pani promotor odegrała kluczową rolę w procesie pisania pracy dyplomowej. Zaproponowała temat pracy i kierunek badań, a także wspierała mnie na każdym etapie – od planowania eksperymentów, przez interpretację wyników, aż po przygotowanie samej pracy. Jej wiedza i doświadczenie były nieocenione w rozwijaniu moich umiejętności badawczych i naukowych – dodaje.


Inż. Diana Lesiak ukończyła studia inżynierskie na kierunku Chemia i Inżynieria Materiałów. Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich na tym samym kierunku na specjalności Inżynieria i Technologia Polimerów. Planuje kontynuować swoją karierę naukową na studiach doktoranckich. Chce rozwijać swoje badania nad innowacyjnymi materiałami i technologiami, łącząc wiedzę teoretyczną z praktycznym zastosowaniem.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję