Wydział Chemiczny

4 naszych naukowców z grantami w programie Preludium

Data: 16.12.2024 Kategoria: Doktoranci, Pracownicy

Mgr inż. Patryk Fałat, mgr inż. Dominika Benkowska-Biernacka, mgr inż. Adrian Kowaliński i mgr inż. Kamila Łupińska na realizację swoich projektów otrzymali od Narodowego Centrum Nauki blisko 630 tys. zł.

Mgr inż. Patryk Fałat zamierza opracować funkcjonalne powierzchnie polimerowe do fotoindukowanej dezynfekcji wspomaganej materiałami domieszkowanymi jonami lantanowców, które są zdolne do konwersji promieniowania widzialnego (VIS) lub podczerwonego (NIR) w promieniowanie UV o niskiej intensywności. Rozwiązanie to pozwoli na ciągłe, efektywne i bezpieczne zwalczanie patogenów w sposób bezpieczny dla zdrowia ludzkiego, co ma istotne znaczenie w kontekście rosnącego problemu oporności drobnoustrojów na konwencjonalne metody dezynfekcji.

Projekt mgr inż. Dominiki Benkowskiej-Biernackiej skupia się na wykorzystaniu nanoprętów złota (GNRs) do obrazowania
i modyfikacji mezofaz lipidowych. Młoda badaczka skoncentruje się na wyborze optymalnych GNRs do badań osłonki mielinowej, która jest przykładem mezofazy o znaczeniu biologicznym, a zaburzenia w jej organizacji mogą prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak stwardnienie rozsiane. Celem jest stworzenie hybrydowych materiałów lipidowych z GNRs, które zostaną scharakteryzowane za pomocą zaawansowanych technik mikroskopowych, prowadząc do nowych rozwiązań w diagnostyce
i terapii chorób demielinizacyjnych.

Nowatorski projekt mgr. Inż. Adriana Kowalińskiego zakłada opracowanie nowych, precyzyjnych metod syntezy heterometalicznych klastrów metali ziem rzadkich oraz wybranych pierwiastków bloku d, o określonych właściwościach fizykochemicznych i reaktywności. Kluczowym elementem badań eksperymentalnych będzie zastosowanie homometalicznych prekursorów cynku i magnezu. Otrzymane kompleksy będą stosowane w produkcji antykorozyjnych powłok ochronnych na powierzchnie metaliczne, dostosowanych do konkretnych warunków środowiskowych i wymagań technicznych.

Projekt Kamili Łupińskiej koncentruje się na opracowaniu metody generacji liczb losowych poprzez wykorzystanie podwójnej emisji laserowej w ośrodkach rozpraszających. Kluczowym elementem badań jest zastosowanie zjawiska AIE (ang. Aggregation Induced Emission), które intensyfikuje emisję światła i umożliwia wielokrotne rozproszenie sprzyjające sprzężeniu zwrotnemu.
W trakcie projektu zostaną porównane dwa typy nieporządku: statyczny, uzyskiwany z cienkich warstw polimerowych z dodatkiem barwnika organicznego, oraz dynamiczny, występujący w roztworze tego samego związku. Celem badań jest lepsze zrozumienie wpływu zjawiska agregacji na losowość w laserowaniu randomicznym (RL) oraz opracowanie innowacyjnych metod tworzenia generatorów liczb losowych (RNG).

W 23. edycji Preludium dofinansowanie otrzymało dwanaście osób z naszej uczelni, które wspólnie zdobyły niemal 2 mln zł. Program Preludium to wyjątkowy konkurs, który umożliwia młodym naukowcom zdobycie doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu badań już na wczesnym etapie kariery naukowej, jeszcze przed uzyskaniem tytułu doktora. Kluczowym aspektem tej inicjatywy jest brak konieczności konkurowania z bardziej doświadczonymi badaczami oraz wsparcie ze strony opiekuna naukowego, który pomaga w realizacji projektu.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję