Logowanie

 

Wydział Chemiczny

VII Seminarium „Postępy w syntezie związków nieracemicznych”

Stało się tradycją, że co dwa lata chemicy zajmujący się syntezą asymetryczną spotykają się w jednym z uroczych zakątków Dolnego Śląska. Tym razem, w dniach 15-18 października 2014 roku, to Świeradów-Zdrój gościł kolejne Seminarium „Postępy w syntezie związków nieracemicznych”, organizowane przez Zakład Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, kierowany przez prof. Jacka Skarżewskiego, pod patronatem Sekcji Chemii Organicznej Polskiego Towarzystwa Chemicznego. To już siódme takie sympozjum i w ciągu dwunastu lat spotkania te spotykały się zawsze z dużym odzewem w krajowym środowisku naukowym zajmującym się poruszaną tematyką.

W czasie czterech konferencyjnych dni uczestnicy mieli okazję wysłuchać niezwykle interesujących wykładów, dotyczących przeróżnych tendencji związanych z syntezą związków chiralnych, bardzo ważnych nie tylko z chemicznego punktu widzenia, ale również ze względu na możliwe zastosowania w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy agrochemicznym. Była to też możliwość, szczególnie istotna dla młodszych uczestników, do zapoznania się z osobami zajmującymi się podobną tematyką na innych uczelniach, takich jak uniwersytety warszawski, łódzki, toruński, wrocławski czy instytuty PAN z Łodzi i Warszawy. Konferencja daje świetną sposobność do wymiany doświadczeń, wysłuchania życzliwych porad i komentarzy specjalistów z dziedziny, a czasem do wzajemnej inspiracji – tak rodzą się pomysły, powstają nowe wyzwania syntetyczne. Prof. Grzegorz Mlostoń z Uniwersytetu Łódzkiego stwierdził podczas jednej z sesji, że owocem uczestnictwa w seminariach są powstałe w jego zespole dwie prace doktorskie - takich przypadków zapewne jest więcej. Zawiązują się przyjaźnie i współprace naukowe, a czasem pewnie pojawia się i rodzaj zdrowej rywalizacji, bo można porównać swoje możliwości i osiągnięcia z kolegami z innych uczelni.

vii_seminarium_postepy_w_syntezie_zwiazkow_nieracemicznych_640.jpg

Pogoda za oknem nie zachęcała do poznawania okolic ośrodka, w którym odbywało się seminarium, ale nie wpłynęło to w najmniejszym stopniu na nastroje i doby humor uczestników, chętni mogli skorzystać z basenu, sauny czy sali fitness. Doświadczeni naukowcy i ich młodsi koledzy mieli także okazję zmierzyć się na polu sportowym. W meczu siatkówki lepsi okazali się ci drudzy – jeśli przełoży się to na wyniki badań, to niewykluczone, że wkrótce uczniowie przerosną swoich mistrzów…

W programie konferencji znalazło się pięć wykładów plenarnych wygłoszonych przez zaproszonych gości: prof. Wandę Midurę (Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Łódź), prof. Dorotę Gryko (IChO PAN, Warszawa), prof. Janusza Jurczaka (Wydział Chemii, Uniwersytet Warszawski/IChO PAN), prof. Marka Zaidlewicza (Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) i prof. Tomasza Janeckiego (Wydział Chemii, Politechnika Łódzka). Poruszana tematyka była aktualna i interesująca, wystąpienia stanowiły dla młodszych słuchaczy świetną lekcję chemii. Zaplanowano również aż 42 komunikaty, w większości wygłoszone przez doktorantów. Spośród nich jury wyłoniło autorów trzech najlepszych wystąpień. Pierwszą nagrodę przyznano Patrycji Gołębiowskiej z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, drugą – Magdalenie Jawiczuk z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, jako trzecią wyróżniono Agatę Pacułę z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrody – vouchery o wartości 1000, 700 i 500 złotych – wręczył Dawid Stolc, reprezentujący fundatora, firmę VWR International Sp. z o. o. Laureaci otrzymali także albumy ufundowane przez Dział Marketingu i Promocji Politechniki Wrocławskiej.

Organizatorzy konferencji składają serdeczne podziękowania za pomoc finansową dziekanowi Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, prof. Andrzejowi Trochimczukowi. Dziękujemy pani Katarzynie Kroczak-Knapik, kierującej Działem Marketingu i Promocji PWr, a także naszym innym sponsorom, firmom: BASF Polska, VWR International Sp z o. o., Witko Sp. z o. o., Anchem Sp. J., TriMen Chemicals S. A., Merck Sp. z o. o. i Sigma-Aldrich Sp. z o.o.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom seminarium. Mamy nadzieję, że wrócili do swoich macierzystych ośrodków z poczuciem pożytecznie spędzonego czasu. Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejną edycję za dwa lata, w 2016 roku.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję