Wydział Chemiczny

NANOFOLD - Nanostruktury na bazie foldamerów peptydowych jako potencjalne nośniki leków przeciwpasożytniczych

nava.png

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Wspólne projekty badawcze NAWA pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską nr BPN/BPT/2021/1/00012/U/00001

Tytuł projektu

NANOFOLD - Nanostruktury na bazie foldamerów peptydowych jako potencjalne nośniki leków przeciwpasożytniczych

Dofinansowanie: 22 250,00 PLN

Miejsce realizacji: Katedra Chemii Bioorganicznej

Kierownik projektu: Monika Szefczyk

Okres realizacji: od 2022-01-01 do 2023-12-31

Opis projektu

Głównym celem projektu NANOFOLD jest opracowanie i przetestowanie nowatorskich nanosystemów opartych na foldamerach peptydowych jako nośników leków przeciwpasożytniczych (np. przeciwmalarycznych, przeciwleiszmanialnych, przeciwtrypanosomalnych), z wykorzystaniem uzupełniającej się wiedzy, umiejętności i zasobów partnerów portugalskich (PT) i polskich (PL). W tym celu wyznaczono cztery główne cele eksperymentalne:

Cel 1 – synteza, oczyszczanie i analiza strukturalna związków przeciwpasożytniczych (Portugalia).

Cel 2 – synteza, oczyszczanie i analiza foldamerów peptydowych (Polska).

Cel 3 – enkapsulacja związków przeciwpasożytniczych wewnątrz foldamerów peptydowych (Polska).

Cel 4 – ocena działania przeciwpasożytniczego i kinetyki uwalniania związków (Portugalia i Polska).

Partnerzy nie spodziewają się większych przeszkód w osiągnięciu celów 1 i 2, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu: (i) zespół PT w opracowywaniu leków przeciwpasożytniczych ( http://www.fc.up.pt/pessoas/pgomes/), a ostatnio także ich enkapsulacji w zmodyfikowanych liposomach; (ii) zespół PL w inżynierii sekwencji peptydowych foldamerów, w tym w tworzeniu i charakterystyce nanostruktur wyższego rzędu (http://bioorganic.ch.pwr.wroc.pl/index.php/Monika_Szefczyk). Oczekuje się również pomyślnego osiągnięcia celów 3 i 4, pomimo ich wyższego poziomu innowacyjności. Polski zespół wcześniej nie zajmował się enkapsulacją leków, ale ma duże doświadczenie w syntezie i charakterystyce foldamerów peptydowych, a także pomyślnie zakończyły się wstępne badania dotyczące enkapsulacji małych cząstek wewnątrz otrzymanych foldamerów o strukturze superhelikalnej (ang. coiled-coil). Z kolei testy in vitro związków przeciwpasożytniczych są rutynowo wykonywane przez portugalskich partnerów, ale nigdy nie były używane do testowania związków enkapsulowanych w foldamerach peptydowych. Są to wyzwania, które mają duże szanse powodzenia, dzięki odpowiedniej adaptacje

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję