Wydział Chemiczny

Badania metod syntezy i wybranych właściwości witrymerów poliolefinowych

Nazwa zadania: Badania metod syntezy i wybranych właściwości witrymerów poliolefinowych
Projekt finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doktorat wdrożeniowy”, edycja VI.

Całkowita wartość zadania: 324 077,36 PLN
Dofinansowanie projektu: 324 077,36 PLN

Krótki opis zadania
Poliolefiny to najpowszechniej stosowane tworzywa termoplastyczne, w celu polepszenia ich wytrzymałości i odporności poddaje się je procesowi sieciowania. Niestety, ze względu na powstające wówczas stałe wiązania poprzeczne między łańcuchami polimeru, tworzywo nie płynie po stopieniu, stąd nie jest możliwie jego powtórne przetwórstwo ani recykling materiałowy. W związku z tym większość odpadowych usieciowanych poliolefin jest
składowana lub spalana Powoduje to konieczność znalezienia alternatywnej, odwracalnej metody ich sieciowania. Rozwiązaniem tego problemu mogą być witrymery, czyli materiały w których proces sieciowania może być odwracalny. Stąd, celem projektu jest opracowanie technologii uzyskania witrymerów poliolefinowych o właściwościach mechanicznych zbliżonych do poliolefin sieciowanych metodami chemicznymi lub fizycznymi.
Ponadto celem będzie, aby uzyskane właściwości nie ulegały pogorszenie w wyniku wielokrotnego przetwarzania uzyskanych witrymerów.
Projekt realizowany jest przez Politechnikę Wrocławską i Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”
Termin realizacji: 01.10.2022 – 31.10.2026
Kierownik projektu/ promotor naukowy: Konrad Szustakiewicz, dr hab. inż., Profesor Uczelni

znaki_strona_www1.png

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję