Andrzej Kołaczkowski (1935-2022)

Data: 02.01.2023 Kategoria: Doktoranci, Pracownicy, Studenci

ak.jpgAndrzej Kołaczkowski (1935-2022)

W dniu 27 grudnia 2022 r. zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Kołaczkowski, emerytowany pracownik Instytutu Technologii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych Wydziału Chemicznego.
Urodził się 7 sierpnia 1935 roku w Poznaniu. W latach 1953–1958 studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W latach 1957-1961 był zatrudniony w Katedrze Technologii Wody i Ścieków na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej, a następnie w Zakładzie Technologii Nawozów Mineralnych w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. W 1967 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych; promotorem jego pracy doktorskiej był prof. Jerzy Schroeder. Od 1972 roku pracował w Instytucie Chemii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych Politechniki Wrocławskiej. Kierownik Laboratorium Fizykochemii Nawozów Mineralnych w tym instytucie (1976). W 1980 roku uzyskał habilitację, a w 1992 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. W latach 1984–1990 był prodziekanem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Profesor w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W latach 1993–2005 kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Technicznego i Ekologicznego w Instytucie Chemii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Członek Międzynarodowego Zespołu Ekspertów do spraw Ryzyka Wybuchu Substancji Nietrwałych przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu. Członek grupy roboczej do spraw zapobiegania szkodom i propagowania bezpieczeństwa w przemyśle Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej (EFCE).
Prof. Andrzej Kołaczkowski był specjalistą w zakresie bezpieczeństwa chemicznego. Autor i współautor ponad 30 artykułów naukowych, dwóch rozdziałów w książkach, dwóch skryptów oraz ośmiu patentów. Wypromował czterech doktorów.